Problem - instalator nie widzi dysku

Problemy z instalacją oraz aktualizacją OSx86 Leopard (10.5)

Problem - instalator nie widzi dysku

Postprzez analogee » 28 wrz 2010, o 00:38

Witam
mam świezutki dysk, iatkosa dopasowanego do mojej płyty głównej. Wszystko się uruchamia, ale gdy akceptuję warunki umowy to pojawia mi się puste okno. Niby żebym wybrał dysk, ale nie ma z czego wybierać :/
W bootloaderze (chyba tak to się nazywało) wyskakuje mi następujący komunikat:

"dev/disk0s1" was already unmounted
startupfiletool: opender(/dev/rdisk0s1): permission denied
dd: /dev/rdisk0s1: permission denied
hdutil: mountvol failed - operation not supported

Cóż to może oznaczać i jak rozwiązać ten problem? Pozdrawiam i proszę o pomoc
analogee

Re: Problem - instalator nie widzi dysku

Postprzez Baszta » 28 wrz 2010, o 05:30

Czy dysk jest widoczny w narzędziu dyskowym podczas instalacji? Przygotowałeś partycję do instalacji maca? Mac obsługuje swoje formaty, jeśli dysk masz czamu w ntfs to tam się nic nie pojawi. Sprawdź to narzędzie dyskowe i sformatuj wyznaczoną partycję do MacOS extended journaled.
Baszta

Postprzez analogee » 28 wrz 2010, o 08:25

Dysku nigdzie nie widać. Partycję sformatowałem, ale chyba coś źle zrobiłem skoro nie działa. Na necie wyczytałem, że trzeba sformatować w FAT, a ty piszesz o Mac OS extended journaled. Jak to zrobić? bo to co w postach znajduję w googlach to dotyczy tylko tych co mają maki. Dzięki za chęć pomocy :) no i proszę oczywiście o dalsze wskazówki...
analogee

Postprzez analogee » 28 wrz 2010, o 09:19

Sformatowałem dysk przez Partition Magic w formacie FAT32, partycja 30GB. Dalej ten sam komunikat, a Disc Utility nic nie widzi :/ OCB?
A o co chodzi z tym, żeby wybrać MBR type partition map? Bo przed zainstalowaniem (tam gdzie niby umowa jest) pojawia się w instrukcji zdanie że partycja musi być sformatowana z uwzględnieniem w/w parametru..
analogee

Postprzez Baszta » 28 wrz 2010, o 15:42

Wyłącz/włacz AHCI w biosie.
Baszta

Postprzez analogee » 28 wrz 2010, o 21:03

A nie będzie to miało wpływu na późniejsze działanie windowsa który jest na innym oddzielnym dysku i po instalacji osx będzie ponownie podpięty do kompa?
analogee

Postprzez Baszta » 28 wrz 2010, o 21:08

Jak zainstalujesz maca to zmienisz jak było ;)
Chodzi o to, żeby podczas instalacji zobaczyć dysk, ale wybrać już takie kexty by działało w AHCI.
Baszta

Postprzez analogee » 29 wrz 2010, o 07:49

OK, wchodzę do BIOSu, ale nigdzie takiej opcji nie ma. Mam płytę Gigabyte GA-9565p-S3, przynajmniej tak jest napisane na pudełku. Czy można gdzieś to sprawdzić jaki ma model moja płyta główna? Bo domyślam się, że będę musiał zainstalować jakieś sterowniki/aktualizacje?
analogee

Postprzez Baszta » 29 wrz 2010, o 16:05

Jeśli masz stary bios, uaktualni go do wersji F14 najlepiej, powinna to być najnowsza wersja. Od czasu wydania tej płyty sporo pozmieniali w biosie i w nowszej wersji jest znacznie więcej opcji. ;)
Baszta

Postprzez analogee » 7 paź 2010, o 07:50

witam ponownie, jakiś czas nie miałem czasu zająć się moim leopardem. Pozmieniałem AHCI w biosie, to teraz nawet cdrom z leopardem nie chciał się odpalić... ale odkryłem coś. W swoim kompie mam kieszeń z dyskiem na sata sformatowanym w ntfs. Co dziwne, disk utility widzi tę kieszeń, a normalnego dysku w fat32 na ata niestety. O co może chodzić? pozdrawiam
analogee

Następna strona

Powrót do OSx86 Leopard (10.5)