Coś o Hackintoshu... trochę informacji dla zielonych.

Pytania od początkujących, myślących o instalacji Mac OS X na swoim PC.

Coś o Hackintoshu... trochę informacji dla zielonych.

Postprzez shadowmajk » 21 sty 2009, o 23:44

No to od początku, czym jest hackingosh?

Hackintosh to komputer klasy PC (Personal Computer) który leży w większości domów z małym wyjątkiem zamiast popularnego systemu Windows na takim komputerze jest System Apple MacOS X.

Od momentu gdy firma Apple postanowiła zmienić procesory PPC (PowerPC) w swych komputerach Mac (Macintosh) zaczęło się szaleństwo w kierunku HA (Hackitosh).
A spowodowane jest to przesiedleniem na procesory firmy Intel które tak doskonale znamy z rynku komputerów PC. Wcześniejsze różnice między komputerami PC a Mac zostały zatracone, gdyż oba wymienione posiadały procesory o tej samej architekturze która wcześniej była głównym problemem w odpaleniu MacOS na PC.

Apple w czasie istnienia systemu Tiger 10.4.X dokonała tych zmian w konfiguracji swych komputerów co spowodowało konieczność dostosowania systemu Tiger do owej architektury (x86) i wtedy mówiono że mimo tej samej architektury instalacja OS X na komputerze klasy PC będzie niemożliwe ponieważ na płytach głównych komputerów Apple jest chip EFI... w PC mamy BIOS :) EFI to taka inna wersja biosu ma to samo zadanie. Po tej informacji oraz czynach pewne grono ludzi znających się na systemach Unixowych zaczęło kombinować jak z „niemożliwego” zrobić możliwe, długo nam czekać nie kazano... pojawiły się pierwsze hackintoshe.

Na początku o swobodnym użytkowaniu systemu mowy nie było... działał on w miarę poprawnie jedynie na wybranych konfiguracjach, co do dziś się utrzymuje jeśli mówimy o w pełni działającym systemie, dokładnie tak jak na komputerach klasy Mac.

Lecz z czasem pojawiła się emulacja EFI która rozwiązywała wiele problemów i dawała nam możliwości zbliżone do komputerów Apple, wtedy to zaczęło mieć sens i ruszyło jak lawina!

Premiera MacOS X Leopard 10.5, raz kolejny mówiono nie da rady po prostu nie da rady :) czy oby na pewno? właśnie dziś gdy ten system rozwija skrzydła mamy idealne Hacintoshe.

Obecnie na komputerach HA mamy to samo co na komputerach Mac czyli system postawiony z oryginalnej płyty MacOS, ten sposób nazywamy Retail bo stawia się go właśnie z płyty MacOS X 10.5 Retail i różnice w użytkowaniu zostały zatracone jak ta w architekturze procesora Mac i PC.

Jest jeszcze kolejny sposób na postawienie Hacintosha, przy praktycznie każdej konfiguracji komputera... grunt to by procesor maszyny obsługiwał instrukcje SSE2.
Ta metoda sprawia wiele problemów przy instalacji jak i samym użytkowaniu, ale ja jej nie uznaje więc nie będę się zbyt rozpisywał na ten temat :)

Teraz sprawa konfiguracji... Procesor taki jak w komputerach Mac czyli Intel seria Core, Core2... resztę znajdziecie na Hardware Comatibile List (HCL) > Google.pl HCL 10.5.2 i tam szukać.

Postawienie Hackintosha przy konfiguracji zbliżonej do komputerów Mac ogranicza się jedynie do bootowania plyty Boot132 bądź kupno gotowego rozwiązania zwanego EFIX, w drugim przypadku cała procedura ogranicza się jedynie do podpięcia owego wynalazku w gniazdo USB.

Przykładowa konfiguracja z która MacOS działa natywnie.

Gigabite P31-DS3L
Intel Core2 Quad
GeForce 8800GT
2x1024 DDR2@800MHz

Tu działa wszystko :) jedyna konieczność to BOOT132 + paczka sterowników ktora ogranicza się do dsmos.kext, SMBIOSenabler.kext i CPUDisabler.kext, to wszystko.

Instalacja przebiega bez najmniejszych problemów jak na komputerze Mac, samo użytkowanie również... po instalacji rozwiązywanie problemów maści nie wykrywa mi pamięci jak trzeba? no to AppleSMBIOS.kext i rozwiązane, grafiki mi nie wykrywa? dodajemy string przez EFIStudio i voila... dzwięk? ALCxinject.pkg badz AppleHDA.

Aktualizacje systemu... jak na Mac ściągamy aktualizację oraz standardowa procedura instalujemy... po instalacji może nam jedynie przestać działać dźwięk, grafika, bądź pamięci mogą przestać być wykrywane jak trzeba... ale rozwiązujemy to w ten sam sposób o którym wspominałem wyżej.

W chwili obecnej wszystkie te procedury ograniczone zostały do kliknięć w przyciski Next, OK, Install, trzema słowami ujmując każdy da rady.

Jako źródło informacji służą insanelymac.com, OSX86.pl, to w zupełności wystarcza.

Czy jest różnica w prędkości działania Hackintosha a Macintosha? jest :) ale w przypadku Retail często na korzyść hackintoshy wpływają na to silniejsze komponenty użyte w komputerze, co w przypadku komputerów Macintosh jest bardzo ograniczone.

Teraz sprawa o która dużo ludzi chcących składać komputer pod MacOS pyta. Czy jeśli Apple zrobi jakiś ruch w kierunku zgładzenia HA to ja będę musiał się martwić? nie... bo patrząc w niedaleką przyszłość stwierdzam iż Apple jedyne co może zrobić by przestały istnieć Hackintoshe to raz kolejny zmiana architektury... a w przypadku nadchodzącego systemu MacOS X Snow Leopard 10.6 architektura komputerów Mac się nie zmienia, więc spokojna głowa 10.6 już stoją na niektórych Hackintoshach i mają się dobrze.

Dla czego warto kupić komputer Mac?

Przede wszystkim nie wchodzimy w konflikt z prawem, kolejna sprawa to po prostu wkładamy płytkę z systemem i ją instalujemy bez konieczności dobierania sterowników emulacji EFI itp itp po prostu raz na kilka lat przy instalacji systemu zaoszczędzamy 20 minut.

Sprawa designu ludzie lubią ładne rzeczy, komputery Mac ewidętnie są ładne ale nic nie stoi na przeszkodzie dokupienia pięknej obudowy do swojego hackintosha np takiej jakie mają komputery MacPro, piękna za jedyne 100$ na ebay.

Teraz dla czego warto kupić komputer klasy PC i postawić na nim MacOS?

Na starcie cena komputera, kolejna sprawa większa możliwość ingerencji w komponenty komputera co wpływa na wydajność.

Podsumowując dziś komputery Macintosh są zupełnie tym samym czym są nasze kochane blaszaki, z drobnymi szczegółami, design, logo, EFI i tymi mniej drobnymi cena.

Ten artykuł nie ma na celu przyciągnięcia was do łamania prawa... ani do kupna komputera Macintosh a jedynie ma wam uświadomić jak wygląda obecnie sprawa i ogólnie przybliżyć termin Hackintosh.

Dziękuje za przeczytanie i dodam iż jest to mój pierwszy artykuł napisany z użyciem polskich znaków :D z czego jestem dumny! no i ogólnie napisałem go dla zabicia czasu... mam nadzieję że komuś się przyda

Peace!
Intel Core2 Quad Q6600
Asus GeForce 8800GT 512Mb
Gigabyte P31-DS3L F10a / ICH7
2x 1GB Xtune DDR2- 800 CL4
Samsung SATAII HD321KJ 320GB - Mac
Segate SATAII 250GB - Win7
Modecom Fell III 500W
---
Mac OS X Retail 10.5.6 Chameleon PCEFIv9+DSDT
shadowmajk

Re: Coś o Hackintoshu... trochę informacji dla zielonych.

Postprzez laborman » 22 sty 2009, o 06:31

Z tym EFI to się trochę pogubiłeś, ale nic nie powiem bo będzie że się czepiam i zniechęcam młodych twórców do pracy. :)
Commodore 64
OSX 10.5.7 Retail
OSX 10.6 10A394
laborman

Re: Coś o Hackintoshu... trochę informacji dla zielonych.

Postprzez electro » 25 sty 2009, o 20:47

ciekawe podsumowanie 8-)
 Informacje i nowości - newsy ze świata Hackintosh. Interesujące strony, fora, niezbędne narzędzia do instalacji PC.Na mojej stronie Facebook http://www.facebook.com/news.hackintosh Zapraszam do subskrypcji strony "Lubię to"
electro

Powrót do Jak zacząć?