Rys historyczny projektu OSx86 (hackintosh)

Pytania od początkujących, myślących o instalacji Mac OS X na swoim PC.

Rys historyczny projektu OSx86 (hackintosh)

Postprzez electro » 14 sie 2014, o 00:05

OSx86 (portmanteau nazw systemu operacyjnego OS X i architektury x86) – projekt, którego celem jest umożliwienie uruchomienia systemu operacyjnego Mac OS X na komputerach osobistych wyposażonych w procesory firmy Intel lub AMD, niewyprodukowanych przez firmę Apple.

Komputery, na których udaje się zainstalować system, nazywane są Hackintoshami, od nazwy oryginalnego komputera firmy Apple Macintosh, i angielskiego słowa hack.

Projekt OSx86 zaczął się rozwijać w związku z ogłoszeniem przez firmę Apple w 2005 r. odejścia od architektury PowerPC i przejścia na procesory Intel.

Rys historyczny projektu OSx86 (hackintosh)

Początkowe próby zakończone sukcesem odbywały się na wczesnych wersjach beta systemu operacyjnego Mac OS X, które wyciekły do internetu i były modyfikowane w celu uruchomienia na komputerach innych niż firmy Apple. Zbiegło się to w czasie kiedy wydana została publiczna aktualizacja do systemu Mac OS X - Tiger (w wersji 10.4.4, udostępniona 10 stycznia 2006), która miała zaimplementowaną obsługę procesorów Intel dla komputerów iMac i MacBook Pro. Należy zaznaczyć, że komputery firmy Apple używają Extensible Firmware Interface (EFI) firmware zamiast przestarzałego BIOS-u, który znaleźć można we większości płyt głównych stosowanych w komputerach PC. Programistom udało się "emulować" EFI i uruchomić komputery PC z systemem Mac OS X, nawet pomimo że nie mają one implementacji EFI, jak urządzenia firmy Apple. EFI jest interfejsem pomiędzy systemem operacyjnym a firmware płyty głównej, który został opracowywany jako następca BIOS-u. Obecnie producenci płyt głównych zaczynają odchodzić od stosowania Bios-u na rzecz właśnie EFI, który ma więcej zalet i nie posiada ograniczeń, takich które posiada przestarzały Bios. Jako bootloader tzn. program rozruchowy systemu Mac OS X stosowane są rozwiązania oparte o Clover lub Chameleon. W początkowych latach rozwoju projektu OSx86 popularne było wydawanie i stosowanie tzn. dystrybucji OSx86, czyli zmodyfikowanych obrazów płyt systemu Mac OS X (z wbudowanymi sterownikami - kextami do różnego rodzaju sprzętu), które można było uruchomić na PC. Obecnie nie używa się tego typu metod instalacji opartych o dystrybucje OSx86, zaś stosuje się rozwiązania typu retail (inaczej vanilla), które używają pendrive USB i nie zmodyfikowany oryginalny kerneli oraz sterowniki kexty sytemu operacyjnego, który jest uruchamiany za pomocą bootloadera Clover lub Chamelon.

W koło projektu hackintosh na całym świecie zaangażowanych jest dużo chętnych osób które chcą uruchamiać system Mac OS X na komputerach PC, spowodowało to przez lata wytworzenia dużo narządzi i metod do prostej instalacji takiego systemu. Na stan dzisiejszy jest to stosunkowo łatwo osiągalne nawet dla początkujących użytkowników komputerów, możliwe jest również instalowanie systemu OS X na tzn. maszynach wirtualnych. Dalszy rozwój projektu OSx86 zaowocował tym również, że możliwe było uruchomienie systemu Mac OS X również na procesorach AMD (modyfikacją jądra kernela systemu operacyjnego, a także innych jego plików). Należy zaznaczyć, że używane komponenty, części komputera PC, takie jak np. karty graficzne, płyty główne, procesor, karta muzyczna, sieciowa, wi-fi itp. aby działy prawidłowo z systemem OS X powinny być z nim kompatybilne, wspierać jego obsługę i posiadać "sterowniki" (tzn. kexty). Obecnie od wersji OS X Mavericks 10.9 i kolejnych firma Apple zdecydowała się rozpowszechniać system OS X nie komercyjnie, możliwe jest więc jego darmowe pobranie z systemu dystrybucji Mac App Store.
 Informacje i nowości - newsy ze świata Hackintosh. Interesujące strony, fora, niezbędne narzędzia do instalacji PC.Na mojej stronie Facebook http://www.facebook.com/news.hackintosh Zapraszam do subskrypcji strony "Lubię to"
Avatar użytkownika
electro
 
Posty: 233
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 21:58
Lokalizacja: Zamość

Powrót do Jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 6 gości

cron