EFI i jego instalacja - przewodnik

Pytania od początkujących, myślących o instalacji Mac OS X na swoim PC.

EFI i jego instalacja - przewodnik

Postprzez amiga » 8 sty 2008, o 12:15

EFI - Exetensible Firmware Interface to nic innego jak następca BIOS-u. Dla nas ważną cechą jest (oprócz tego, że MAKi posiadają zamiast BIOS-u właśnie EFI) możliwość pisania sterowników. EFI pośredniczy pomiędzy sprzętem i jego firmware a systemem operacyjnym. Oznacza to, że sterownik jest niezależny od systemu operacyjnego. Ma to wady i zalety. Wadą jest możliwość ograniczania sposobu wykorzystania sprzętu przez jego producenta. Na przykład sterownik EFI nie pozwoli na odtwarzanie przez kartę dźwiękową lub graficzną treści chronionej prawem autorskim. Dla nas najważniejszą zaletą jest brak konieczności szukania i/lub patchowania sterowników do sprzetu standardowo obsługiwanego przez Apple.

Jako, że standardowy PC nie posiada EFI (tylko BIOS) niezbędne stało się opracowanie metody komunikacji pomiędzy BIOS -> EFI -> system operacyjny. Tym jest właśnie paczka PC_EFI, którą można zainstalować do wybranego bootloadera. Po jego instalacji cały sprzęt (o ile jest zgodny z Macintosh'em) powinien działać na oryginalnych sterownikach i kernelu. Mając zainstalowane EFI nadal możemy korzystać z nieoryginalnego pliku kernel (np. z ToH) oraz patchowanych sterowników.

Instalacja jest dosyś prosta. Najpierw pobieramy plik: http://rapidshare.com/files/75234066/EFI_Pack.zip.html
Rozpakowujemy go i edytujemy plik EFI.sh.
Linia PATCH="/Users/XXX/Desktop/pc_efi_v80" zawiera ścieżkę do folderu pc_efi_v80. Klikająć dwukrotnie na pobrany plik zip - rozpakuje nam się domyślnie do folderu downloads. W miejsce XXX musimy podać swoją nazwę użytkownika, Desktop zamieniamy na Downloads i dopisujemy EFI_pack. Cała linijka u mnie wygląda tak:
Kod: Zaznacz cały
PATCH="/Users/amiga/Downloads/EFI_Pack/pc_efi_v80"

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie id naszego dysku w systemie. Uruchamiamy Narzędzia dyskowe (disk utilities) i prawym klawiszem klikamy na dysk z systemem leopard. Wybieramy informacje. W moim przypadku identyfikator dysku to: disk1s1.

W linii EFI (efi.sh) wpisałem zatem "/dev/rdisk1s1", w linii DRIVE "/dev/disk1". Zapisujemy zmiany.

Teraz wystarczy uruchomić skrypt, jednak wymaga on (w moim przypadku) odmontowania dysku. Najpościej jest zbootować system z komendą -s. Wpisujemy tam
cd /Users/nasza nazwa uzytkownika/Downloads/EFI_Pack

następnie piszemy
./EFI.sh
i to wszystko. EFI mamy zainstalowane.

Folder leopatch zawiera oryginalne kexty i kernel. Można to zainstalowac za jednym zamachem za pomocą postpatch.sh, jednak dla pewności proponuję instalację pojedynczo i za każdym razem sprawdzać czy wszystko aby jest w porządku. Pamiętajmy, że PC to nie Apple :)

W paczce EFI_Pack znajdziemy także folder gfx_strings do wybranych kart graficznych. Zawartość pliku txt należy skopiować w następujące miejsce w pliku com.apple.Boot.plist:
<key>device-properites</key>
<string>tu wklej string z pliku txt</string>

Na koniec jeszcze muszę dodać fakt, iż dzięki PC EFI nasz PC staje się programowo podobny do prawdziwego maka. Dzięki temu bez problemów można robić aktualizacje (autoupdate). Czy tak do końca bez problemów to okaże się wraz z nadchodzącymi aktualizacjami, jednak przy 10.5.2 nie powinno być problemów. Z 10.5.0 do 10.5.1 problemów też nie było. Warunek - zainstalowany EFI.

Dodano:
Wiele najnowszych dystrybucji począwszy od wersji 10.5.1 ma wbudowane EFI. Odpowiednie opcje są dostępne podczas instalacji (customize) lub w menu Instalatora!
10.5.2 EFI (Leo4All V3 edition) + 10.5.6 Combo on:
Gigabyte P35C S3 - Core 2 QUAD Q6600 - AHCI - HD2600PRO 512mb - SB Audigy

10.5 BOX + 10.5.6 Combo on:
Acer, GM965 (x3100), ICH8
amiga

Re: EFI i jego instalacja - przewodnik

Postprzez laborman » 8 sty 2008, o 15:46

Dobra robota. Ja ze swej strony dodam, że trwają prace nad dopisaniem kart dźwiękowych i i sieciowych do pc_efi.
Commodore 64
OSX 10.5.7 Retail
OSX 10.6 10A394
laborman

Postprzez orestes » 8 sty 2008, o 17:44

nieetstey spsułem sobie
ponieważ w trybie -s po wpisanie EFI.sh pisało mi command not found, zrobiłem to z poziomu terminala
wpisałem sudo -s
zeby uzyskać uprawnienia roota potem uruchomilem EFI.sh w terminalu i niestety po uruhomieniu ponownie dostałem komunikat
HFS+ partition Error
co teraz?
orestes

Postprzez laborman » 8 sty 2008, o 18:49

Ja do instalacji EFi użyłem tego tutoriala http://www.digitmemo.com/articles/734/howto-install-efi-patch-and-enable-vanilla-os-x-kernel-in-hackintosh/ Trochę skomplikowany i dużo ręcznej pracy ale działa. :)
Commodore 64
OSX 10.5.7 Retail
OSX 10.6 10A394
laborman

Postprzez amiga » 8 sty 2008, o 19:15

orestes napisał(a):nieetstey spsułem sobie
ponieważ w trybie -s po wpisanie EFI.sh pisało mi command not found, zrobiłem to z poziomu terminala
wpisałem sudo -s
zeby uzyskać uprawnienia roota potem uruchomilem EFI.sh w terminalu i niestety po uruhomieniu ponownie dostałem komunikat
HFS+ partition Error
co teraz?

A podałeś ścieżkę dostępu do EFI.sh? Samo wpisanie EFI.sh nic nie da. Najpierw trzeba zmienić katalog za pomocą cd...
Z terminala miałem ten sam problem - najpierw trzeba odmontować dysk na którym zamierzamy zainstalować efi. Proponuję odpalenie instalatora z płyty i z menu wybranie Terminal i odpalenie skryptu EFI.sh jeszcze raz.
10.5.2 EFI (Leo4All V3 edition) + 10.5.6 Combo on:
Gigabyte P35C S3 - Core 2 QUAD Q6600 - AHCI - HD2600PRO 512mb - SB Audigy

10.5 BOX + 10.5.6 Combo on:
Acer, GM965 (x3100), ICH8
amiga

Postprzez orestes » 8 sty 2008, o 22:20

wpisałem ścieżkę ale to i tak nic nie dało
W ogóle to zdziwiło mnie że skrypt EFI.sh nie odpalał się domyślnie z terminala. Może trzeba było mu nadac uprawnienia. Nie wiem zrezygnowałm po prostu z iatkosa i znów jestem na TOH a nad PcC-Efi jeszcze popracuje w wolnym czasie
orestes

Postprzez Arti » 8 sty 2008, o 22:41

Dobra robota Amiga 8-)
Arti

Re: EFI pytania.

Postprzez Zygi » 13 sty 2008, o 01:25

Po wielu próbach udało mi się wreszcie zainstalować Leo z płyty kalyway, jedynym sposobem na zbootowanie systemu okazało się odznaczenie wszystkich dodatków, przez co teraz nie mam EFI.

Wyczytałem gdzieś że nie jest działa ono z procesorami jednordzeniowymi, prawda to? (mam p4 2.8 prescott) Jeśli działa, to jak dodać je teraz i później ew. przywrócić stary sposób ładowania?
Zygi

Postprzez orestes » 13 sty 2008, o 08:44

takie proste pytanie mam . Efi jest tylko na leopada czy można uruchomić na tigerze?
orestes

Postprzez laborman » 13 sty 2008, o 09:56

Zygi napisał(a):Po wielu próbach udało mi się wreszcie zainstalować Leo z płyty kalyway, jedynym sposobem na zbootowanie systemu okazało się odznaczenie wszystkich dodatków, przez co teraz nie mam EFI.

Wyczytałem gdzieś że nie jest działa ono z procesorami jednordzeniowymi, prawda to? (mam p4 2.8 prescott) Jeśli działa, to jak dodać je teraz i później ew. przywrócić stary sposób ładowania?

Efi działa tylko z procesorami Core, wyjątkiem jest tez porocesor z serii P4 D9xx i pentiumy z serii E2xxx. Niestety z Twoim nie będzie działał.
Commodore 64
OSX 10.5.7 Retail
OSX 10.6 10A394
laborman

Następna strona

Powrót do Jak zacząć?